Book
In basket
"Gambit królowej" to przepiękna książka o samotności i przyjaźni, rywalizacji i współpracy, zagubieniu i poszukiwaniu sensu życia.
W wieku ośmiu lat Beth Harmon trafia do sierocińca. Tam wkrótce odkrywa swoje dwie największe miłości: grę w szachy i środki odurzające. Szachów uczy się w piwnicy, pod okiem gburowatego woźnego, który szybko poznaje się na jej niezwykłym talencie. Małe zielone pigułki są podawane jej i innym maluchom, żeby w domu dziecka łatwiej było utrzymać spokój. Obie obsesje będą towarzyszyć Beth, kiedy opuści dom dziecka, przeniesie się do rodziny adopcyjnej i spróbuje zbudować dla siebie nowe życie. Wspinając się na szczyty amerykańskich, a potem światowych rankingów szachowych, będzie się równocześnie mierzyć z własnym pragnieniem samozniszczenia.
"Ameryka w środku zimnej wojny. W kinach grają „West Side Story”, wszyscy palą papierosy albo łykają środki uspokajające, a szachiści dorównują sławą gwiazdom filmowym. Do tego męskiego świata wkracza genialna dziewczynka, która na debiutanckim turnieju szachowym dostaje pierwszej miesiączki. Nie przeszkadza jej to ograć wszystkich mężczyzn. Zdezorientowani nie rozumieją, co się dzieje. Niezwykła powieść - inicjacyjna, psychologiczna, społeczno-obyczajowa, a nawet polityczna, gdy na horyzoncie pojawiają się rosyjscy mistrzowie szachów. Kto by się spodziewał, że to tak fascynujący sport." (Marcin Kube, „Rzeczpospolita”)
Availability:
Suchy Las
All copies are currently on loan: sygn. 821.111(73)-3 [SL Wypożyczalnia] (1 egz.)
Długość kolejki oczekujących: 4.
Chludowo
All copies are currently on loan: sygn. 821-3 [CH wypożyczalnia] (1 egz.)
Złotniki
All copies are currently on loan: sygn. 821-3 [ZŁ wypożyczalnia] (1 egz.)
Reviews:
The item has been added to the basket. If you don't know what the basket is for, click here for details.
Do not show it again